Kredyty odnawialne

Jednym ze sposobów na szybkie zdobycie gotówki jest kredyt odnawialny. Określany jest także mianem rewolwingowego. Jest to usługa nierozerwalnie połączona z rachunkiem oszczędnościowo-rozliczeniowym. Mówiąc innymi słowy, jest to limit, który klient wykorzystać może w ramach swojego konta. Osoba zainteresowana taką opcją musi złożyć w swoim banku stosowny wniosek.

Wysokość limitu jest ustalana indywidualnie ? w zależności od wielkości wpływów na rachunek oraz ich systematyczności. Dla banku znaczenie ma również to od jakiego czasu wnioskodawca jest klientem banku. Umowa w tej sprawie jest najczęściej podpisywana na rok. Przez ten czas ponawianie procedur za każdym razem, gdy klient chce skorzystać z pieniędzy nie jest konieczne. Mechanizm spłacania kredytu odnawialnego działa na odmiennej zasadzie niż w przypadku tradycyjnego kredytu ? nie muszą to być wcale systematyczne raty. Każdy wpływ na konto zmniejsza saldo wykorzystanego zobowiązania. Odsetki są tutaj naliczane od kwoty, która została do spłacenia ? przy czym dodać należy, że są niższe niż przy standardowych kredytach. Rzadko kiedy banki robią problemy z przedłużeniem umowy.

Pragnąc skorzystać z kredytu odnawialnego, trzeba się liczyć z uiszczeniem prowizji (jest ona naliczana także w przypadku przedłużenia umowy). Do tego rzecz jasna dochodzi obsługa konta i karty płatniczej. Generalnie rzecz biorąc, tanie kredyty dla dobrej firmy odnawialne cechuje spora elastyczność, ale przy korzystaniu z nich ? jak i ze wszystkich innych produktów finansowych ? zachować trzeba zdrowy rozsądek.