Czy warto kupić samochód za gotówkę ?

Niewiele osób w dzisiejszych czasach ma taki dylemat. Jednak jeśli posiadasz oszczędności i potrzebujesz kupić samochód warto sprawdzić co się bardziej opłaca.Kredyty samochodowe są udzielane przez poszczególne banki na różnych warunkach. Przeważnie okres kredytowania wynosi w tym przypadku od 8 do 10 lat, chociaż oczywiście może być znacznie krótszy (jest to w głównej mierze uzależnione od wieku pojazdu ? im starsze auto, tym mniejsza ilość rat). Banki dają możliwość zaciągnięcia tego zobowiązania w różnych walutach ? w złotówkach, euro, dolarach i na chwilę obecną rzadko spotykanych frankach szwajcarskich. Nie mniej jednak grubo ponad 90 procent kredytów samochodowych w naszym kraju jest przyznawana w złotówkach.

Opcja walutowa ? nie tylko zresztą tutaj ? jest mniej dostępna z uwagi na wyższe wymagania dotyczące zdolności kredytowej. Banki udzielają opisywanych tutaj kredytów na 100 procent wartości pojazdów ? ale trzeba uważać, ponieważ to odnosi się wyłącznie do aut nowych i względnie nowych (maksymalnie 3-letnich). W przypadku starszych pojazdów pochodzących z rynku wtórnego jest wymagany wkład własny (niekiedy bardzo wysoki, bo na poziomie aż 50 procent).

Powyższe warto zderzyć z wysokością potencjalnych zysków jakie można otrzymać z inwestycji częściowo zainwestowanego kapitału. Dla przykładu można zwrócić uwagę na lokaty w metale szlachetne. W internecie wiele na ten temat ostatnio można przeczytać. Interesujące mogą być niezależne opinie o lokatach w Amber Gold. Firma ta ostatnio prowadzi niezwykle duże kampanie marketingowe.

Jeśli zdecydujemy się na zakup ratalny, to trzeba uwzględnić wiele ważnych spraw. Jak dostać atrakcyjny kredyt samochodowy?

Takie pytanie stawia sobie każda osoba zainteresowana tego rodzaju zobowiązaniem. Odpowiedź na nie do prostych nie należy, ponieważ w dzisiejszych czasach mamy na rynku naprawdę wiele ofert w tym zakresie. Konieczna jest zatem wnikliwa analiza. Warto jednak zacząć od wizyty w banku, w którym mamy rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy. Nie zaszkodzi również zajrzeć na stronę internetową tegoż banku ? nieraz jest bowiem tak, że jeśli złożymy wniosek online, to dostaniemy korzystniejsze warunki umowy, na przykład niższe oprocentowanie. Następna rzecz to weryfikacja własnych możliwości finansowych. Pamiętajmy, że nasz domowy budżet jest ograniczony i zobowiązania ponad miarę mogą fatalnie wpłynąć na jego kondycję. Zastanówmy się także jak dużym wkładem własnym dysponujemy ? im większy, tym lepiej. Udział środków własnych na wysokim poziomie to punkt dla nas, ponieważ możemy negocjować wówczas z bankiem lepsze warunki kredytu (chociażby poprzez obniżenie marży).